به سایت اطلاع رسانی شهرستان مهران خوش آمدید.
شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧
منو اصلی
صفحه اصلی > معرفی شهرستان 
معرفی شهرستان

پيشينه مهران و كلياتي از آن

شهرستان مهران باترکیبی از دشت وکوهستان دارای قدمت تاریخی طولانی وآثار باستانی بسياري  از جمله ته چقا آهوان، سنگ نبشته تخت خان،‌قلعه والي در كنجانچم و ... مي باشد. داراي آب و هوايي بسيار گرم و خشك در تابستان و سرد و معتدل در فصل زمستان است. اين شهرستان يكي از مناطق حاصلخيز استان و نزديك به مرز عراق است.

 مركز شهرستان قبلاً منصورآباد نام داشت كه در سال 1309 با تصويب فرهنگستان ايران بنام (مهران) تغيير يافته است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز جنگ تحميلي ، مهران يكي از اولين شهرهايي بوده كه مورد تهديد مستقيم دشمن قرار گرفت و در همان روزهاي آغازين جنگ عليرغم مقاومت مردم اما به اشتغال متجاوزين درآمد. در طول دفاع مقدس مهران بارها دست به دست شد اما بيشتر به عنوان يك منطقه جنگي ويران شده بين دو جبهه بينابين بوده است . تمامي زير ساختها، تأسيسات و امكانات آن تخريب گرديد. مهران سرافراز در سال 1365( تيرماه 10) در عمليات كربلاي يك براي هميشه از دست دشمن آزاد گرديد كه امام (ره) آن جمله بياد ماندني در مورد آن بيان فرمود كه (مهران را هم خدا آزاد كرد)

آنچه كه جايگاه مهران را بسيار مهم معرفي مي كند دلائل متعددي دارد حضور رزمندگان استانهاي مختلف كشور در عملياتهاي متعدد، يال بلند قلاويزان خاطرات شيريني از روزهاي پر از حماسه و ايثار را ناگفته ايي دارند كه بايد كتابها در مورد آن نوشت و به چاپ رساند.

اكنون قلاويزان با احداث نقطه ايثار محل زيارت عاشثان و رزمندگان است كه در گرماي تفتيده تيرماه مهران در مقابل دشمن ايستادگي گردند و هر ساله پذيرائي خيل زيادي از كاروانها راهيان نور است هر چند براي دستيابي به آن شرايط مطلوب فاصله زياد است اما با اقداماتي كه در سالهاي اخير به لحاظ مسائل فرهنگي و آشنائي هرچه بيشتر با فرهنگ ايثار و شهادت پيش بيني مي گردد روند حضور بازديد كنندگان افزايش چشمگيري داشته باشد.

مهران از سال 1369 تولدي دوباره گرفت و عمليات بازسازي آن با همت و مشاركت خوب مردم آغاز گرديد بطوريكه كليه تأسيسات و امكانات زير ساختي يك شهر زيبا و مدرن براي آن پيش بيني و اجرا گرديد هم اكنون در اين شهر زيبا كه دروازه فعال و موفق جمهوري اسلامي با كشور عراق است پويا و شاداب و با تمام وجود در خدمت زائرين عزيز عتبات عاليات است.

مهران يكي از شهرهايي است كه از پتانسيل بالايي براي توسعه برخوردار است داشتن زمينهاي حاصل خيز، رودخانه هاي پر آب كنجانچم، گاوي، چنگوله، گدار خوش، مردماني فعال و پويا، منابع غني كاني، زير زميني نفت و گاز و مهمتر از همه گذرگاه امن، سهل الوصول و راحت زائرين عتبات عاليات ، اقتصادي و تجاري و ترانزيت سوخت از امتيازات شهرستان مي باشد.